ıhlamur çayı
Sıcak havada, soğuk havada, hastalıkta ve sağlıkta, ıhlamur hep bizimle.

Bahar Yorgunluğunu İçeceklerle Engelleyin

Gece erken yatıp mükemmel bir uyku çektiğiniz halde sabah yataktan kalkmak işkence gibi geliyor, gün içinde kendinizi içinizdeki tüm enerji çekilmiş gibi hissediyor ve hiçbir şey yapmak istemiyorsanız sebebi bahar yorgunluğu olabilir.

Hava sıcaklığının bir miktar yükseldiği, güneşin görece daha fazla yüzünü gösterdiği bahar mevsiminde, uzun süren, nedensiz yorgunluklar genel olarak “bahar yorgunluğu” olarak isimlendiriliyor. Bahar yorgunluğuyla mücadele konusunda en dikkat çeken çözümlerden biri de aynı zamanda birer sağlık deposu olarak nitelendirilen birtakım içeceklerdir.

Bu içecekler bahar yorgunluğuyla mücadele edip vücut direncini artırdığı gibi bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi anlamında da mucizevi etkilere sahip.

Peki Bahar Yorgunluğunun Sebebi Nedir?

Genel anlamda üçe ayrılan yorgunluk tipleri içerisinde dönemsel olarak rastlanan bir tür olan bahar yorgunluğu kıştan bahara geçişte görülen bir yorgunluk çeşidi olarak ifade edilebilir. Bahar yorgunluğu nedir sorusu da daha net bir şekilde şöyle açıklanabilir:

“Bahar ayının gelmesiyle birlikte daha dik gelen güneş ışınları denizlerin daha çabuk ısınmasına neden olur ve bu sayede daha çok suyun buharlaşarak nem artışına sebebiyet verir. Nemliliğin nispeten yüksek olduğu durumlarda gerçek hava sıcaklığıyla etkin hava sıcaklığının birbirine yakın seyrederse bu durum kişinin vücut sıcaklığını daha yüksek seviyelerde hissetmesiyle sonuçlanır. İşte bahar yorgunluğu da bağlı olarak ortaya çıkan olumsuzluklar bütünüdür.”

Bahar Yorgunluğunun Vücudu Etkileme Aşamaları

Nem artışı ve buna bağlı olarak gelişen bahar yorgunluğu vücuda temel anlamda iki şekilde etki eder;

  • Burun, boğaz ve üst solunum yollarında direkt olarak ödem yaparak akciğere giden oksijen miktarını azalttığından, vücut yaşanan bu olumsuzluğun etkileriniz azaltılması için çeşitli bölgelerdeki kan damarlarını büzmektedir.
  • Aynı zamanda vücudun tüm damarlarında ortaya çıkan oksijen azlığı sayesinde baş dönmesi ve dengesizliklerin de dahil olduğu halsizlik ve yorgunluk etkileri de gözlemlenir.

Kan damarları büzülmesine bağlı olarak da mide sorunları ve gastritler, tiroid dokusunda meydana gelen zararlı etkiler sonucunda tiroid, hormon salgısının azalması, kalp ve damarlarda yaşanması muhtemel hipertansiyon ve kalp krizi riski, cilt damar daralmasına bağlı olarak saç dökülmesi ve ciltte kurumaya bağlı dökülme görülmektedir.

Bu şikayetlerin tamamı bahar yorgunluğu kapsamında değerlendirilebilmektedir. Burun, boğaz ve üst solunum yollarındaki ödeme bağlı olarak ortaya çıkan hareket kısıtlığı ve nefes darlığı ise terleme fonksiyonlarının bozularak vücuttaki toksinlerin atılamaması ve vücudun nem dengesinin bozulması anlamına da gelecektir.

cam bardaktan su içen kız
Metabolizmayı harekete geçirmek için yeterli miktarda su tüketimi şart!

Bahar Yorgunluğunda Önceliğimiz Su!

Bahar yorgunluğuna ne iyi gelir sorusuna cevap bulmak üzere küçük bir araştırma yaptığınızda karşılaşacağınız ilk ve en önemli sonuç elbette “su içilmesi” olacaktır. Özellikle yataktan kalktıktan hemen sonra kahvaltıdan önce içilecek büyük bir bardak limonlu su sindirim sisteminin düzenlenmesi yanında güne enerjik başlamanın da anahtarı konumunda olacaktır. Sadece bahar yorgunluğu için değil sinir ve sindirim sisteminin olması gerektiği gibi çalışması için günde en az 2 litre su içilmesi gerekliliği her zaman dile getirilen bir gerçek.

Bahar yorgunluğuyla mücadele için aynı zamanda her öğünde probiyotik yönü kuvvetli olan kefir içilmesi de sindirim sisteminin düzenlenmesi yanında bağışıklık konusunda da önemli faydalar sağlayacaktır.

Depresyon ve kansere yakalanma riskinin de en aza indirilmesi anlamına da gelecek olan kefir içimine ek olarak, akşam yemeğinden sonra rezene ve lavanta gibi çayların içilmesi bahar yorgunluğuyla birlikte kaliteli bir uyku için vücudunuzu hazırlayacak, sizi mışıl mışıl uykulara götürecektir. karanfil, tarçın ve zencefilli süt içilmesi de kaliteli uykunun yanı sıra bağışıklığın biraz daha artırılması için işe yarar çözümlerden.

Bitki Çayları Da Bir Diğer Hayat Kurtarıcı

Bahar yorgunluğu için son dönemde oldukça fazla ön plana çıkan bitki çayları aynı zamanda enerji veren içecekler statüsünde değerlendirilebilirler. Öte yandan, bu yorgunluk dönemlerinde kahve ve siyah çay yerine tercih edilmesi elzem olan içeceklerdir. Peki özellikle hangi çaylar imdadımıza koşabilir?

Kuşburnu

İçinde bulunan zengin C vitaminiyle güçlü bir antioksidan kaynağı olarak öne çıkan kuşburnu, bahar yorgunluğunun etkilerini minimuma indirmenin yollarından biri.

kuşburnu çayı
Muhteşem kırmızısıyla kuşburnu…

Ihlamur

Bir diğer kurtarıcımız ise ıhlamur. Dört mevsim tüketilebilecek mucizevi içeceklerden biri olan ıhlamur, mide salgısını azaltma özelliği sayesinde besinlerin daha kolay hazmedilmesini de sağlar.

Melisa çayı

Antiseptik özelliği sayesinde uyku problemi ve bahar yorgunluğuyla mücadelede oldukça önemlidir. Yatmadan önce içilen bir bardak melisa çayı, rahatlama sağlayarak güzel bir uyku çekmenize yardımcı da olacaktır.

Son yılların oldukça popüler çaylarından biri olan yeşil çay bu dönemlerde tercih edilebilecek bir alternatif. Bir yemek kaşığı yeşil çay, kabukları soyulmamış bir yeşil elma ve bir tutam zencefilin karışımından meydana gelen Bahar Yorgunluğu Çayı, mucizevi bir etki yaratabilir.

zencefil kökü
Zencefilin mucizevi yararını da unutmamak gerek…

Ek olarak, adaçayının yazdan kışa geçiş de dahil olmak üzere bahar yorgunluğunun azaltılması anlamında önemli etkileri vardır.

Bahar yorgunluğunun minimize edilebilmesi yanında, ortaya çıkan stres tarzı olumsuzluklar için de su ile birlikte az tuzlu ayran, taze sıkılmış portakal ve greyfurt suyu ile birlikte limonata ve yarım yağlı süt tercihleri oldukça önemli. Her türlü kafeinli içecekten uzak durarak bu dönemde vücut direncinize katkı sağlayabilirsiniz.

Bahar Yorgunluğu İçin Mucize Tarif: Kuşburnu ve Maydanoz Tohumu

Bahar yorgunluğuyla mücadele ve bunun etkilerinin en aza indirilmesinin yanı sıra, sindirim sisteminin dengelenerek bağışıklığın güçlendirilmesi için de mucizevi bir tarif mevcut:

  • Yarım litre kaynar su
  • 2 yemek kaşığı kuşburnu
  • 2 tatlı kaşığı maydanoz tohumu
  • 2 top karabiber
  • 2 yemek kaşığı çam balı
  • 2 tatlı kaşığı toz zencefil

Günde iki defa birer bardak içildiğinde yorgunluk için birebir gelmesinin yanında orta vadede bahar yorgunluğundan kaynaklanan damar büzüşmelerinin de en aza indiği görülecektir.

BONUS

Meyan Kökü Şurubu:

2010 yılından itibaren popülerliği gittikçe artan ve Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere Amerika kıtasının tamamında kronik yorgunlukla mücadelede kullanılan meyan kökünün düşük tansiyon ve bahar yorgunluğuyla mücadelede mucizevi etkiler sağladığı biliniyor. Bunun yanında özellikle kıştan bahara geçişte vücudun verdiği tepkimeleri de en aza indirme özelliğine sahiptir. Meyan kökü şurubu olarak adlandırılabilecek bir tarif de mevcut:

3 litre suyun içerisine 100 gram meyan kökü koyularak kaynatın,

Meyan kökünün dibe çöken tortusu da süzerek isteğe göre içerisine nane ve karanfil koyun,

Günde 2 kez birer bardak içebilirsiniz.

Bahar Yorgunluğu İle Mücadelede Bernardo Yanınızda!

Bahar yorgunluğu ile savaşın başladığı şu günlerde en büyük destekçiniz ise Bernardo. Mesela bazen enerjinizi full’leyen bazen de sizi rahatlatacak bir bitki çayı hazırlamak istediğinizde, 1200 ml hacmindeki bakır rengi cam demlik yanınızda olacak. Çayınız hazır olduktan sonra ise tercihinize göre ister porselen çay fincanlarına ve çay setlerine isterseniz de şık bir kupaya çayınızı doldurup tadını çıkarabilirsiniz.

Hepimizin üzerinde büyük bir yüke dönüşmüş olan bahar yorgunluğunu hızlı bir şekilde üzerinizden atabilmeniz dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*