beyaz porselen fincanda çay

Çay Bizim İçin Sosyalleşmenin Diğer Adı

Bu topraklarda çay da kahve de en çok sevilen ve tercih edilen içecekler. Çay denilince siyah çay, kahve denilince de Türk kahvesi ilk akla gelenler olsa da çayın da kahvenin de onlarca farklı türünü bulmak mümkün.

Özellikle son yıllarda 3. dalga kahve dükkanlarının artışıyla kahve seçenekleri de çeşitlendi. Bunun yanında Güney Asya ve Uzak Doğu’nun meditatif öğretilerine olan rağbetin artması da bizi yeniden, siyah çay dışında, vücudun yağ yakmasını ya da rahatlamasını kolaylaştıracak alternatiflere yönlendirdi.

Bu yazı ilginizi çekebilir: Bahar Yorgunluğu ile Nasıl Başa Çıkılır?

Hal böyle olunca da çay ve kahve arasındaki tatlı rekabet iyiden iyiye kızıştı.

Ama aşağıdaki bilgiler gösteriyor ki, çayın kahveye üstünlük sağlayabileceği birçok avantajı mevcut. Gelin bu avantajları beraber inceleyerek tazelenme ve sağlıklı yaşam için neden çayın tarafında yer almamız gerektiğini görelim:

İstenmeyen Kilolarla Savaşta Oldukça İyidir

Çayın kahve karşısındaki ilk avantajı (özellikle yeşil çayın) aşırı kilolardan kurtulma konusunda oldukça önemli bir savaşçı olması. Yapılan son araştırmalara göre, yeşil çay vücudunun metabolizma faaliyetlerini kolaylaştırıyor ve bu sayede kilo vermeyi de daha kolay hale getiriyor.

Buna ek olarak, çay kilo almanıza sebep olacak hiçbir kaloriye sahip değil. Hatta bunun tersine, marketlerden aldığımız birçok kahve çeşidinin yağlanmaya sebep olabilmesi olası.

Çaydan Gelen Mental Rahatlığın Tadını Çıkarabilirsiniz

Söz konusu stresi azaltmaksa, çayın kahve karşısındaki liderliği tartışılmaz! Hızlı yaşam koşulları içerisinde oradan oraya savrulurken ruh halimizi dengede, motivasyonumuzu yüksek tutmak için bir içeceğe ihtiyacımız olacağı kesin.

Çayın en popüler çeşitlerinden biri olan yeşil çay, depresyonun etkilerini ve semptomlarını hafifletebilecek anti-depresan etkiye sahip olmasıyla size ihtiyaç duyduğunuz rahatlamayı sağlıyor.

Buruk tadı nedeniyle başlangıçta pek hoşlanmayabileceğiniz yeşil çaya bir kez alıştıktan sonra da ferahlarken modunuzu yükseltmeniz mümkün hale geliyor.

beyaz porselen fincanda yeşil çay

Karmaşık Hazırlık Süreçlerine Girmeyin

Biraz tazelenmek için illa zorlu hazırlıklara ihtiyaç yok. Söz konusu kahve olduğunda, en iyi lezzeti elde edebilmek için uymanız gereken çok net kurallar vardır. Çekirdekleri doğru şekilde öğütme ve kaynatma gerekliliğinin yanında bu süreçler için gereken malzemeler de maliyetli olacaktır.

Fakat bunun aksine canınız güzel bir çay çektiğinde geçmeniz gereken uzun ve zorlu süreçler olmaz. Yapmanız gereken bazen sıcak suyun içine çay poşetini atmak, bazen de farklı tatlara sahip bitkiler üzerine sıcak suyu dökerek demlenmesini beklemektir.

Bağışıklık Sisteminin En İyi Arkadaşlarından Biri De Çay

Çayın kahve karşısında daha iyi bir seçenek olmasının sebeplerinden biri de bağışıklık sistemine katkı sağlıyor olması. Çok eskilerden beri söylendiği gibi her şeyin başı sağlık ve onu bir kez kaybettiğinizde hayatınıza değer katan diğer birçok şeyi de fark edemez hale gelirsiniz.

Bu yüzdendir ki, sahip olduğunuz diğer tüm zenginliklerin tadını çıkarabilmeniz için, bir numaralı zenginliğiniz olan sağlığınızın da yerinde olması önemli!

Fakat sisteminiz tehlikedeyken nasıl sağlıklı olabilirsiniz! Bu noktada çay devreye girer ve sizin sadece sağlıklı olmanızı sağlamakla kalmaz; aynı zamanda vücudunuza saldırabilecek herhangi bir davetsiz misafiri engelleyerek sağlığınızın sürekliliğini de sağlar.

farklı bitkilerden elde edilen çaylar

Güçlü ve Sağlıklı Kemikler İçin; Doğru Çay

Çay içmek bir bakıma, yaşlılık günleriniz için iskeletinize sigorta yaptırmak gibi bir şey. Yaşlandığımızda, kemiklerimiz güçsüzleşir ve kemik erimesi gibi hastalıklar karşısında savunmasız hale gelir. Eğer siz de ileriki yaşlarınızda güçlü bir iskelete sahip olmanın tadını çıkarmak istiyorsanız, çayı doğru ve düzenli bir şekilde içmeyi ihmal etmeyin.

Vücudun Sıvı İhtiyacını Karşılamanın Bir Başka Yolu

Çayın saya saya bitiremediğimiz avantajlarından bir diğeri de vücudun sıvı seviyesinin dengelenmesine yardımcı olması. Hepimizin bildiği gibi vücudumuz düzgün bir şekilde çalışabilmesi için sıvı dengesinin korunması oldukça önemli.

Çay da bir çeşit aromalandırılmış su olarak vücudu suyla beslemenin yollarından biri. Bu yüzden sabahları ve gün içinde, aşırı dozda olmamak kaydıyla, çay tüketmek susuz kalan bedenin yaşayacağı sıkıntıları önlemek adına lezzetli bir seçenek olabilir.

Dayanıklılık Seviyenizi Çayla Yükseltin!

Tüm güne güçlü devam edebilmek adına çayın sağladığı destek kahveye göre çok daha fazladır. Güvenli bir kafein miktarına sahip olan çay, gün içinde uygun miktarda tüketildiğinde (zira her şeyin aşırısı zarar) çok daha uzun süre kendinizi canlı hissetmenize olanak sağlar.

Burada kahvede bulunan kafeinle ilgili önemli bir bilgi de, kahvede çok aşırı miktarda bulunması ve bu durumun da kafeinin canlandırıcı etkisini etkisiz hale getirerek enerjinizi adeta emiyor olmasıdır. Ayrıca çaydaki kafein vücutta daha uzun süre kalıp yavaşça işlerken kahvede durum tam tersi şekilde işler.

Diş Lekelerine Çayla Meydan Okuyun

Dişlerin hem estetik hem de sağlık açısından değerini korumak adına da çay kahve karşısında oldukça avantajlı. Tabii bu noktada seçiminizi doğal çaylardan yana yapmanız ve sallama yerine demleme çayı tercih etmeniz de önem arz ediyor. Ancak dişleri lekelemesi açısından kahvede durum ne yazık ki biraz daha üzücü.

Buna ek olarak, bazı çay çeşitleri çürümelere karşı dişlerin ihtiyaç duyduğu doğal florür ve antioksidanları içermesiyle de biliniyor. Bazıları ise çürükler ve ağız kokusuna sebep olan bakterilerin öldürülmesine yardımcı olma özelliğiyle öne çıkıyor.

Sağlık Üzerindeki Yetkinliği Kahveye Göre Çok Daha Fazla

Söz konusu sağlık olduğunda, çayın kahve karşısında çok daha yetkin ve çeşitli faydaları olduğunu biliyoruz. Diğer taraftan, kahve ile ilişkilendirilen birtakım olumsuz yan etkiler de mevcut. Örneğin kahvenin kafeinle ilişkili birçok komplikasyonu mevcuttur ve aşırı tüketimi de kalp hastalıklarına ve kan basıncının yükselmesine sebep olabilir.

Çay içerisinde bulunup kahvede bulunmayan, sağlığımıza katkı sağlayan başka neler mi var? Mesela tanin (buruk tadı buradan gelir) ve kateşin (beyaz ve yeşil çayda bolca bulunduğu bilinir) gibi maddeler çayda mevcuttur ve bu maddelerin kalp hastalıklarını ve bazı kanser türlerini engellemeye yardımcı olduğu bilinir. Bunun dışında çaydaki kafein oranı, kahveye göre %25 ila %50 oranında daha azdır.

bernardoda royal bone china çay setleri 499 tl
Bernardo’da Royal Bone China Çay Setleri Ağustos 2019 boyunca 499 TL

29 Parça Royal Bone China Çay Setleri Şimdi 499 TL

Tüm bu faydalarını okuduktan sonra sizin de canınızın güzel bir çay çektiğine eminiz. Ama çayın lezzeti ve sağlığı kadar onu nasıl bir fincandan içtiğiniz de önemlidir. Çünkü gerçekten kaliteli bir malzemeden üretilen, zarif ve estetik sunumlar da enerjimizi en az çayın kendisi kadar yükseltir.

Dünyanın en kaliteli porselen üreticilerinden Royal Bone China kalitesine sahip Bernardo 29 Parça Çay Setlerinde Ağustos sonuna kadar geçerli olacak kampanyayla tarzınızı en iyi yansıtan sete sadece 499 TL’ye sahip olarak çayınızın tadını doya doya çıkarmaya ne dersiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*