tibette everest dağı görüntüsü
İnsanlığın mutluluk arayışına çıktığı ve kendi özüne dönebildiği birçok filmde son durak, rengarenk salınan bayrakları ve muhteşem Everest manzarasıyla Nepal olur.

Uzak Doğu’dan Güney Amerika’ya

Tatil başlıyor sayın yolcularımız! Kemerlerinizi bağlı, koltuklarınızı dik konuma getiriniz. Bernardo’nun dünya şehirlerinden ilham alan ürünlerine doğru yolculuğumuz başlamak üzeredir. Hepinize keyifli yolculuklar dileriz.

Bugün birçok insana büyük ikramiye çıksa, en çok ne yapmayı isteyeceği sorulsa, bunlardan biri de dünyayı gezmek ya da uzun bir tatil yapmak olacaktır kuşkusuz. Farklı coğrafyaları, iklimleri, kültürleri ve insanları tanımak; bir maceradan diğerine koşmak gibi hayaller uçuşmaya başlayıverir hemen kafalarda. Ama ne yazık ki çoğu zaman şartlar izin vermez ve biz yine evimizde ya da çevrede takılmaya devam ederiz. Yakınlarımızda doğayla iç içe bir yer varsa hafta sonu oralara gideriz en iyi ihtimal.

Siz de gönlünce gezemeyen ama gezip görme hevesini de hiç kaybetmeyenlerdenseniz, size dünyanın en gözde birkaç şehrinin ruhunu sofra ve mutfaklarınızda hissettirecek bir seçki hazırladık. Hazırsanız, biraz kültürel biraz da gastronomik bir tatta geçecek olan yolculuğumuza başlayalım.

Nepal

Namaste!

Fewa Gölü, Pokhara, Nepal

Asya’nın en egzotik ve mistik ülkelerinden biri olan Nepal’i en özel kılan özelliklerinden biri, dünyanın en yüksek noktası olan Everest’i sınırları içinde barındırması. Bir diğeri ise bayrağının alıştığımız dörtgen formun çok dışında olması.

Hinduizm ve Budizm dinlerinin hakim olduğu bu coğrafyada, budanın sözlerini etrafa yaymak dileğiyle bu sözlerin yazılı olduğu rengarenk bayraklar salınır dört bir yanda. Hindistan kökenli dinlerin bir parçası olan ve tüm dünyada hem sanatsal hem de metafizik anlamda son yılların modası haline gelen mandala desenleri burada bolca görmek mümkün. Zira bu desenler burada kültürün bir parçası ve Nepal, kültürüne oldukça değer veren bir ülke.

Siz de Nepal’i sevdiyseniz, mandala desenlerinin yanı sıra mavi ve altın renginin muhteşem uyumuna da sahip olan Bernardo Nepal serisinin yalın tarzı ile tanışmanızda fayda var.

Bernardo Nepal Serisi
Bernardo Nepal Serisi

Marrakech

Berberi dilinde anlamı “Tanrının Ülkesi” olan Marakeş, Fas’ın en görkemli şehridir demek yanlış olmaz sanırız. Kızıl topraklarla bezeli olan bu şehrin en görkemleri yerlerinden biri olan ve UNESCO tarafından da koruma altına alınan Jmaa El Fnaa Meydanı restoranlardan yılan oynatıcılara kadar birçok şeyi harmanlamış bir festival alanı gibi.

Jmaa El Fnaa Meydanı
Jmaa El Fnaa Meydanı, Marakeş

Atlas Dağları’nın eteklerinde uzanan, çöl ikliminin hüküm sürdüğü bu kızıl şehirde begonvillerin, portakal ve badem çiçeklerinin tatlı renkleri ve kokuları hafızalarda mükemmel bir yer bırakır. Sizce de rüya gibi bir tatil değil mi?

marakeş
Marakeş gün batımında aşk başkadır…

Marakeş’e gitmeden de hafızalarda ona dair yer bırakacak bir diğer şey ise, Bernardo Marrakech serisi ile yapacağınız sunumlar…

Bernardo Marrakech Serisi
Bernardo Marrakech Serisi

Montenegro

İşte tatil aşkınızı kabartacak tarihi bir nokta daha!

2006 yılında Sırbistan’dan ayrılarak bağımsız bir ülke haline gelen Montenegro, diğer adıyla Karadağ, son yıllarda Balkanların en gözde destinasyonlarından biri. Dağ anlamındaki monte ve siyah anlamındaki negro kelimelerinin birleşiminden oluşan adıyla bu ülke; bizde bu yüzden Karadağ adıyla biliniyor.

Kayaların Leydisi Kilisesi, Kotor, Karadağ
Kayaların Leydisi Kilisesi, Kotor, Karadağ

Türkiye’den vizesiz olarak gidilebilen ülkelerden biri olan ve kıyı şeridinin büyüleyici parıltısı ile adeta ilham saçan Montenegro’yu biraz daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Anayasasında “demokratik, refah ve çevreci bir ülke” olarak tanımlanan Montenegro, kıyılarında uzanan Adriyatik Denizi’nin tuzlu sularıyla yıkanıyor. UNESCO tarafından korunan ve barok mimarisiyle dikkat çeken Kotor gibi tarihi bir şehrin bu denizi sessizce seyreylediği Montenegro’da, Kotor’un aksine cıvıl cıvıl sokaklara sahip Budva şehri de bu denizin kollarına atlamanıza izin veriyor. Montenegro birçok tarihi lokasyonunun yanı sıra kırmızı et ve şarabı bir araya getiren mutfağıyla da akıllarda yer ediyor.

Perast Şehri, Kotor, Karadağ
Perast Şehri, Kotor, Karadağ

Yakından tanımanızı tavsiye ettiğimiz ve hayatınızda güzel bir yere sahip olacağını düşündüğümüz bir diğer Montenegro ise Bernardo Montenegro Granit Set

Bernardo Montenegro Granit Set
Bernardo Montenegro Granit Set

Manarola

Manarola, İtalya
Manarola, İtalya

İtalyan Rivierası’nın muhteşem beşlisinden biri olan Manarola, denizi adeta kuşbakışı seyreden rengarenk binalarıyla ünlü bir köy aslında.

Cinque Terre kasabalarının en küçüğü olan bu lokasyon, Ligurian Denizi kenarında tatlı tatlı otururken bu tatlılığıyla turistleri kendisine çekmeyi başarıyor.

Manarola, İtalya
Manarola’nın güzel manzarasına doğru yerel tatları denemeden olmaz

14. yüzyıldan kalan San Lorenzo Kilisesi’nin yanı sıra insanı kendine hayran bırakan manzarasına karşı yudumlanabilecek yerel şaraplarıyla da bilinen Manarola, tüm bu güzelliğiyle Bernardo Manarola Yemek Takımının da ilham kaynağı…

Trevi

Turumuza Akdeniz’in incilerinden biri olan İtalya’dan devam ediyoruz. Binlerce yıllık medeniyetin, kültür ve sanatın beşiği olarak bugün birçok insanın gezip görmek ve hatta yaşamak için can attığı İtalya’nın en ünlü yapılarından biri de Trevi Çeşmesi, diğer adıyla La Fontana Di Trevi.

trevi çeşmesi, roma, italya
La Fontana Di Trevi, namıdiğer Aşk Çeşmesi

Roma’da Poli Sarayı’nın bir duvarında konumlandırılan ve tarafımızca Aşk Çeşmesi olarak da bilinen Trevi Çeşmesi, dönemin ünlü mimar ve heykeltıraşı Niccolo Salvi’nin imzasını taşıyor.

Bu çeşmenin yapımına ilham veren tarihiyle ilgili de birden fazla rivayet var. Bunlardan biri, Trivia isimli genç bir kızın Romalı askerlere şehir dışındaki su kaynağını bu noktadan işaret ettiğini söyler; diğer hikayeye göre ise bu meydana çıkan üç yoldan dolayı adı Tre Vie yani Üç Yol anlamından esinlenilerek Trevi olmuştur.

Barok ve klasik tarzda mimarinin tanrılar, betimlemeler ve hikayelerle dolu tarzının muhteşem bir yansımasını sunan Trevi Çeşmesi, su ve denizlerin tanrısı Neptün ile onun iki yanındaki tritonların yanı sıra bolluk ve bereketi simgeleyen imgeleriyle de yıllara meydan okuyor.

Çeşmeye arkanızı dönüp sağ elinizle sol omzunuzun üzerinden para attığınızda Roma’ya dönüşünüzü garantilediğine inanılan bu harika yapının traverten ve mermerden şekillenen güzelliğinden ilham alan Bernardo Trevi Tencere Seti ve Sahan Seti de mutfaklarınıza şans, bereket ve bolluk getirecek!

Lima

Ve yazımızın son durağı, Güney Amerika’nın en dikkat çekici ülkelerinden biri olan Peru’nun başkenti Lima.

Lima Şehir Merkezi, Peru
Lima Şehir Merkezi, Peru

Büyük okyanus kenarında konumlanan; İnka’lara ve sonrasında İspanyol kolonilere ev sahipliği yapmış bu şehir, Peru’nun en gözde mekanlarından biri olmasa da özellikle gastronomik anlamdaki zenginliğiyle görülmeye değer.

Bunun yanında zengin bir sosyal hayat da sunmasıyla bilinen, insanlarının her daim aktif olduğu bu şehirde okyanusa doğru uzanan falezlerde sandboarding yapan da var bu falezlerin kenarında bisiklete binen de. Kıyıdan uçuş uçuş yamaç paraşütü yapan da var, kendini okyanusun serin sularına bırakan da…

Lima'da yamaç paraşütü zamanı...
Lima’da yamaç paraşütü zamanı…

Novo andina olarak bilinen modern Peru mutfağının en güzel örneklerini bulabileceğiniz şehirlerden biri olmasının yanı sıra daha birçok lezzeti de deneyimleyerek damağınızı Nirvana’ya ulaştırabileceğiniz Lima, dünyanın yeni gurme başkenti olarak da anılıyor. Bu da tatil rotanızı oraya çevirmeniz için başlı başına bir sebep olarak görülebilir.

Eh, çay sever bir ülke olarak Lima’nın bu gurme yanını güzel bir siyah çayla taçlandırmamak olmaz. Bunun için de size Bernardo Lima Büyük Boy Çaydanlık Takımı yeter.

Dünyanın 6 farklı noktasını ziyaret ettiğimiz bu güzel yolculukta Bernardo’yu tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Umarız siz de bizim kadar keyif almışsınızdır. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*