Bulaşık Makinenizi Daha Verimli Kullanmanın Püf Noktaları

Hem Makinenize Hem Bulaşıklarınıza İyi Bakın

Mutfakların hayat kurtaran teknolojilerinden biri olarak görülen bulaşık makinelerini daha verimli kullanarak hem tasarruf edebilir hem de sofra ve mutfak gereçlerinizin uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz. Peki bunun için dikkat etmeniz gereken detaylar neler mi? Gelin hep beraber hızlıca göz atalım.

Her geçen gün hayatımıza yenilik ve kolaylık katan teknolojik gereçlerin belki de en faydalılarından biri bulaşık makinesi. Bizleri hem yoğun bulaşık mesailerinden kurtarıyor hem de su ve enerjiden tasarruf sağlayarak çevre dostu bir temizlik kültürüne kavuşturuyor.

Ancak her şeyin olduğu gibi onun da kendine özgü kuralları mevcut. İşte bu kurallara uyarak hem makinenizi, hem mutfak gereçlerinizi hem de faturalarınızı korumanız mümkün.

Makinenizin Kullanım Kılavuzunu Dikkatlice Okuyun

Makinelerin doğru kullanımı konusu aile ve arkadaşlar arasında birçok tartışmaya sebebiyet verse de aslında adı üstünde; “kural”. Yani oyunu biraz kitabına göre oynamak önem arz ediyor.

Dediğimiz gibi mühendisler her geçen gün yeni gelişmeler üzerinde çalışıyor ve her çıkan makinenin bazı kuralları aynı kalsa da kendilerine has özellikleri de olabiliyor.  Bu nedenle makinenizin kullanım kılavuzunu dikkatlice okumakta ve bir kenarda saklayıp gerekli durumlarda ona başvurmakta fayda var.

Bulaşıkları Doğru Şekilde Yerleştirin

Aslında ilk kuralda bahsedilenler burada da geçerli. Bulaşıkları yerleştirirken özellikle dikkat etmeniz gereken detaylardan kurallar kitabınız size mutlaka bahsedecektir. Yine de bizim de bahsetmek istediğimiz birkaç küçük nokta var.

Bulaşık Makinenizi Daha Verimli Kullanmanın Püf Noktaları

Örneğin, tabaklarınızı alt sepete ve içe bakacak şekilde yerleştirin ki bu sayede iç yüzeyleri daha kolay temizlenebilsin. İnce ve küçük yapılı ürünler olan bardaklarınızı üst sepete dizin ki daha az tazyike maruz kalsınlar. Çatal, kaşık ve bıçaklarınızı ise kategorilendirerek değil karışık bir şekilde kendi sepetlerine koyun ki aynı kategoride olan ürünler birbirinin içine geçerek ya da birbirine yapışarak kirli kalmasın. Unutmayın, çeşitlilikten güzellik doğar!

Ve en önemlisi yerleştirdiğiniz bulaşıkların sulama kolunun dönmesini engellemediğinden emin olun.

Kirli Bulaşıkları Sudan Geçirmeyin

Tabaklarınızın üzerindeki yemek artıklarını mutlaka sıyırarak temizleyin ama sudan geçirmeyin. Çünkü deterjanlar çözünebilmek için üzerine tutunabilecekleri bir şeylere ihtiyaç duyar. Tabaklarınızı temizlenmiş şekilde koymanız durumunda ise ne yazık ki gereken şekilde çözünemez ve yeterince etkili de olamaz.

Bulaşık Makinenizi Daha Verimli Kullanmanın Püf Noktaları

“Hemen yıkanmayıp üzerinde kuruyan kirler iyi temizlenmiyor” diyorsanız da bunun için daha iyi bir deterjana ya da aşağıda da bahsedeceğimiz küçük bir ipucuna ihtiyacınız olabilir.

Çok Fazla Deterjan Kullanıyor Olabilirsiniz!

Gereğinden fazla deterjan kullanımı hem deterjanın israf olması hem de özellikle cam ürünlerin üzerinde lekelere sebep olması anlamına gelebilir. Bu sorunun önüne geçebilmek içinse sıvı deterjanların yerine kapsül halinde satılan deterjanları tercih edebilirsiniz.

Tamamen Dolmadan Çalıştırmayın

Evet bulaşıkları elde değil makinede yıkamak su tasarrufu açısından oldukça önemli ancak yine de suyun uygun sıcaklığa erişebilmesi için makineniz oldukça fazla güç harcar. Bu nedenle bulaşık makinesi ürününüzün çalıştırıldığına değmesi hem cebiniz hem de doğa açısından önemli bir detay. Sadece birkaç tabak için koca makineyi çalıştırmaksa buna hiç değmez.

Elbette sırf çalıştırdığınıza değsin diye bulaşıkları makine içerisinde sıkış tepiş hale de getirmemelisiniz. Aksi takdirde elde edeceğiniz tek sonuç kirli ya da lekeli kalmış bulaşıklar olacaktır.

Çalıştırmadan Evvel Musluktan Sıcak Su Akıtın

Özellikle kış aylarında borular ve sular daha da soğuk olduğu için makinenizin suyu ısıtmak için ekstra zamana ihtiyacı olur.

Bu zaman ve enerji kaybını önlemek üzere makinenize yardımcı olmak için mutfak lavabonuzda sıcak su musluğunu açıp su en sıcak haline gelene kadar suyu akıtabilirsiniz. Böylece suyun ve boruların ısınarak makinenizin daha kısa sürede çalışmaya başlamasını sağlarsınız.

Tabii burada akıttığınız suyun boşa gitmemesi için herhangi bir kova ya da şişeyi doldurarak saklayabilir ve farklı ihtiyaçlar için kullanabilirsiniz.

Bulaşık Makinenizi Daha Verimli Kullanmanın Püf Noktaları

Bulaşık Makinesi Zaman Zaman Yıkanmaya İhtiyaç Duyar

Sürekli su ve deterjanla haşır neşir olması, makinenizin her daim tertemiz kalacağı anlamına gelmez. Yeterince temizlenmeyen yemek artıkları içerisinde birikerek yıkama performansını etkileyebilir. O nedenle yılda birkaç kez onu derinlemesine temizlemenizde fayda var. Bu sayede her gün dakikalarca su akıtarak bulaşıklarınızı arıtmak yerine hem tasarruflu hem de güvenilir bir temizliğe imza atabilirsiniz.

Her Şey Makinede Yıkanmaz

Bulaşık makinesi hayatımızı kolaylaştıran bir icat olabilir ama bu her şeyin makinede sorunsuzca yıkanabileceği anlamına gelmez. Bazı ürünler bulaşık makinesinde yıkanabileceği güvencesine sahip olsa da onları her gün makinede yıkamak kullanım sürelerini kısaltabilir. Bu da ürünlerin kalitesizliğinden ziyade makinelerin ne kadar güçlü bir temizleyici olduğunu gösterir.

Örneğin bıçakların ya da çaydanlıkları arada bir makinede yıkanmasının bir zararı olmayacaktır ama bunu her gün yaparsanız parlatıcının ve sıcak suyun ortak etkisi bıçaklarınızın körelmesine ya da çaydanlığınızın yapısında bozunmaya sebebiyet verebilir.

Bulaşık Makinenizi Daha Verimli Kullanmanın Püf Noktaları

Ama Hiç Ummadığınız Şeyler Yıkanabilir

Mesela çocuğunuzun oyuncakları, makyaj ya da boya fırçaları, buzdolabı rafları ya da süpürge parçaları bunlardan sadece bazıları. Yani adında “bulaşık” olduğuna çok da aldanmamakta fayda var. Eğer çocuğunuz bir oyuncağıyla çok fazla oynamış ve oyuncağın yıkanmaya ihtiyacı varsa ya da makyaj fırçalarınızı uzun süredir kullanıyorsanız, onları kullanmaya hijyenik bir şekilde devam edebilmek için bulaşık makinesinde temizlemeyi tercih edebilirsiniz.  

Beyaz Sirke Mucizesini Burada Da Uygulayın

Söz konusu temizlik olunca beyaz sirkenin harikalar yaratan bir doğallık sunduğunu bilmeyen yoktur sanırız. Aynı durum bulaşık makinesinde kullanıldığında da geçerli.

Burada hatırlatmamız gereken konulardan biri, öncelikle kullandığınız bulaşık deterjanının parlatıcı içerip içermediğine dikkat etmeniz. Eğer içeriyorsa ekstra parlatıcı eklemeye gerek yoktur. Zira parlatıcının fazlası da yarardan çok zarar getirir. Deterjanınız parlatıcı içermiyorsa da parlatıcı yerine beyaz sirke kullanabilirsiniz. Bunun için bulaşık makinesi için uygun bir kâsenin içine bir miktar sirke döküp üst rafa yerleştirebilir ya da doğrudan parlatıcı gözüne ekleyebilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz “kurumuş lekelerle başa çıkma” konusundaki ufak ipucunu da böylece paylaşmış olalım.

BONUS: Bulaşık Makinesi Temiz Mi Kirli Mi?

Ve tüm bunların üzerine bir bonus bilgi daha. Evde veya ofiste kullanılan bulaşıkların kirli ya da temiz olduğunu daha kolay fark edebilmek adına bir adet “temiz/kirli” magneti edinebilirsiniz.

Ayrıca Temiz bulaşıkları dolaplara kaldırırken de öncelikle alt raftakileri çıkarmayı unutmayın. Böylece üst raftakilerin içerisinde ya da üzerinde birikmiş olabilecek sular alttakilerin üzerine akarak onları lekelemez.

Bulaşık makinesi uyumlu birbirinden güzel ve kullanışlı ürünler içinse bernardo.com.tr web sitesine göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*