Alabaster 6 Kişilik 24 Parça Cam Yemek Takımı
Alabaster 6 Kişilik 24 Parça Cam Yemek Takımı

Sağlıklı ve bir o kadar hassas…

Cam; doğanın insanlığa bahşettiği en saf ve sağlıklı oluşumlardan biri… Kireç taşı, kum ve sodanın ateşle muhteşem dansının meyvesi…

Bazen pencere olup evlerimizin kalın duvarlarında aydınlık bir geçit yaratır; bazen de o duvarlarda narin bir süs, anılarımızı saklayan bir çerçevedir. Mutfakta besinleri emanet edebileceğiniz en güvenilir kucaklardan biridir kimi zaman; bazen de soframızdaki birkaç yudum suya yuva olur. Ama girdiği şekil her ne olursa olsun sağlık ve kullanışlılık hep içinde bir yerde saklıdır.

Asami Vakumlu Kapaklı Cam Kavanozlar
Asami Vakumlu Kapaklı Cam Kavanozlar

Özündeki yapı taşları bin dört yüz derecelik yüksek sıcaklıklara dayanabilecek kadar güçlüdür ama düştü mü bin parçaya bölünebilecek kadar da kırılgandır. Bazıları onu donmuş sıvı olarak görür, bazıları için de düzensiz katıdır.

Hayatlarımızda böylesine önemli ve geniş bir yer kaplayan, geri dönüştürülebilir olmasıyla da doğa dostu olan camı işlemenin de elbette ki birden fazla yöntemi var. Peki camın güzelliğine estetik katan bu cam işleme yöntemleri nelerdir?

İşte cam işleme tekniklerinden birkaçı

  • Punto İşleme:Bilgisayar ortamında hazırlanarak, tamamen otomatik makinalarda yapılan bir oyma tekniğidir.
  • Kesme İşleme (Dekor Kesme): Bir eksen üstünde dönen taşlarla, bardaklar üzerine tamamen el becerisiyle desen işleme tekniğidir.
  • Lüster Boya Atma: Bardak üzerine renk atma işlemidir. Çeşitli renklerdeki boyalar camın üzerine uyguladıktan sonra 550 C civarında fırınlanarak arzu edilen desen ve renklere uygulanır.
  • Kum Oyma: Çok eski bir teknik olan kum oyma tekniğinde, camın üzerine basınçlı kum vurularak maskelenen desenlerin oyulur ve bu sayede motifler elde edilir. Oldukça zor bir işlemdir.
  • Transfer Tekniği ile Boya Atma: Serigraf ortamında elde edilen desenler cama uygulanır ve 550 derece civarında fırınlanarak arzu edilen desen ve renklere ulaşılır.
  • Asit Parlatma: Çoğunlukla dekor kesmelere uygulanan, cama asitle parlaklık verme işlemidir. Taşla kesilerek matlaşan cama tekrar parlaklık kazandırılır.
  • Altın İşleme: Punto işleme tekniği ile oyulan camlara fırça ile elde sıvılaştırılmış altın sürülür ve daha sonra 600 C pişirilerek desenlerin üzerine altın görüntü verilir.
Bernardo Bridal Gold Setin tüm parçaları masa üzerinde sergileniyor.
Bernardo Bridal Gold Set ile camın kırılgan zarafeti sofranızda.

Ve cam tüm ihtişamıyla sofralarımızda!

Bernardo’nun klasik ürünlerinden olan Bridal Gold ve Bridal Platin su ve meşrubat takımları da baskı ve transfer uygulaması ile şekillendirilip bordür kısımlarına el işçiliği ile yaldız uygulaması yapılarak son güzelliğine kavuşturulmuş örneklerden sadece ikisi.

Asami Limon Sıkacaklı Cam Sürahi
Asami Limon Sıkacaklı Cam Sürahi

Bunlarla beraber kavanozlardan demliklere, çay bardaklarından mumluklara ve kadehlere kadar camın en güzel ve kullanışlı hallerini sunan birçok farklı cam ürün alternatifi de Bernardo web sitesinde ve mağazalarında mevcut.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*