Paslanmaz Çelik Yapışmazlık Özelliğini Özünde Taşıyor

Pişirme gereçleri alınırken ürünün yapışmaz olması en çok aranan özelliklerden biridir. En sağlıklı pişirme gereçlerinden biri olan paslanmaz çelik bu konuda birçok kişiyi ne yazık ki tatmin etmez. Peki paslanmaz çelik gerçekten yapışmaz özelliğe sahip olamaz mı? Yoksa biz onu doğru şekilde kullanmıyor olabilir miyiz? Bu sorunun cevabını öğrenmek için gelin paslanmaz çelik hakkında biraz daha bilgi edinelim.

Paslanmaz çelik ürünler, onu yapışmaz özellikli hale getirecek kimyasal kaplamaya sahip değildir. Yine de bu onun yapışmaz özellikte olmasına engel değil. İşin sırrı, onu doğru şekilde kullanabilmekte.

Paslanmaz Çelik Nedir?

En temelde paslanmaz çelik, %10.5 oranında krom da dahil olmak üzere birçok farklı metalin birleşiminden oluşur. İçindeki bu materyal sayesinden aşınmaya karşı dayanıklıdır ve parlak bir görüntüsü vardır.

Her bütçeye ve önceliğe göre farklı tiplere ve kaliteye sahip olan birçok farklı paslanmaz çelik malzeme bugün piyasada kendine yer bulmaktadır.

Neden Şefler Bile Paslanmaz Çelik Tava Tercih Eder?

Dayanıklı, güvenilir, güvenli ve parlaklığıyla mutfakları profesyonel şeflerin mutfakları gibi gösteren bu muhteşem ürün, tüm bu sebeplerden dolayı oldukça tercih edilesi bir seçenek.

Ve profesyonel şeflerin bile ezici bir çoğunluğunun mutfaklarında paslanmaz çeliğe yer veriyor olmasının yukarıda saydıklarımızın dışında bir sebebi daha var: Tava ve tencerelere yapışan yemekleri kazımak için zamanlarının olmaması!

Ayrıca çelikte mühürlenip soslanan etin de tadını diğer pişirme gereçlerinden almak neredeyse imkansızdır.

Paslanmaz Çelikte Yemekler Neden Yapışır?

Birçok tüketici arasında paslanmaz çeliğin kullanımının zor olduğu, yemeklerin yapıştığı ve temizlemenin de oldukça yorucu olduğu yönünde hiç de adil olmayan bir şöhreti var.

Elbette ki tüm bu insanlar yalan söylemiyorlar ama hatalı oldukları bir konu var ki o da paslanmaz çelik ürünleri doğru şekilde kullanmamak.

Bu ürünlerin sabır gerektiren ürünler olduğu konusu bir gerçek ancak bakımını düzgün yapıp doğru kullanmak için sabır gösterdiğiniz takdirde alacağınız temiz ve leziz sonucun oldukça tatmin edici olacağı da kesin.

Paslanmaz Çeliği Doğru Kullanmanın İpuçları

Ağızlarda garip bir tat bırakmayan, özel bir tada sahip mühürlenmiş etinizi gururla servis etmek için paslanmaz çeliğin önemli olduğundan bahsetmiştik.

Ancak bu gururu yaşayabilmek ve o leziz tadı deneyimleyebilmek için onun kurallarına uymanız gerektiğini de unutmayın.

İşte o kurallar:

Döküm Tencerelere de Uygulanan İşlem: Seasoning

Öncelikle, ürününüzü ya da setinizin her bir parçasını yeni aldığınızda ve sonrasında düzenli olarak seasoning dediğimiz temizlik ve bakım işleminden geçirmenizde fayda var.

Bunun için öncelikle ürünü az miktarda deterjanla ve yumuşak bir bezle yıkayıp havluyla kurulayın. Sonrasında ürünün içine 1 cm kadar derinlik oluşturacak şekilde ayçiçek yağı koyup yağ iyice ısınana kadar ocakta bekletin. Bu süreçte ürünün yan duvarlarının da yağlanabilmesi için mutlaka ürünü yavaşça çevirin. Sonrasında ocağı kapatıp yağın ve ürünün soğumasını bekleyin. Ardından yağı bir kaba alıp ürününüzü bu kez deterjansız olarak yıkayıp kurulayın.

Ve ürün kullanıma hazır.

Unutmayın ki hiçbir ürünü kutusundan çıkardığınız anda, temizlemeden kullanmamak gerekir.

Seasoning de hem temizlik hem de bakım açısından ürünlerinize iyi bakmanızı sağlar.

Önceden Isıtın

İkinci kural, paslanmaz çelik tavanızı içine herhangi bir yağ ya da et koymadan evvel ısıtmanız! Bunun sebebi, paslanmaz çeliğin soğukken porozlu, yani gözenekli bir yapıya sahip olması. Isı sayesinde genişleyen malzemenin üzerindeki gözenekler de kapanacak ve bu da yağ ve su gibi sıvıları içerisine çekmesini engelleyecektir.

İşte tüm bunlar sonucunda elinize pişirme için kusursuz bir yüzey geçer. Aksi takdirde bu küçük gözeneklere sıvılar kaçar ve yapışkan bir yüzey oluşmasına sebep olur.

Aşağıdaki videoda, ilk olarak tava soğukken içerisine konan bir miktar suyun hareketsiz halini ve sonra tava ısındıkça önce buharlaşmasını sonra da tavanın içerisine nüfuz edemediği için su topuna dönüşmesini izleyebilirsiniz. Tek bir su topu oluşması, tavanızın pişirmeye hazır olduğunu gösterir.

Doğru Sıcaklıkta Kalmasını Sağlayın

Üçüncü kural da, bir önceki kuralın da gösterdiği üzere, tavanın sıcaklığına dikkat etmek.

Ne kadar aç ve sabırsız olursanız olun, yapışmaz bir yüzey için bu kurala dikkat etmek de oldukça önemli.

Paslanmaz çelikle pişirirken ocağı asla orta seviyeye ayarlamamak gerekir. Aslında düşük ısı seviyesi en tercih edilesi seviyedir.

Kaliteli bir paslanmaz çelik, tüm ürünün eşit derecede ve sürekli olarak sıcak kalmasını sağlamak üzere işbirliği yapan birkaç kat metalden oluşur. Bu yüzden orta seviyenin üzerindeki ocakta pişirmek hem tavanın hem de yemeğin yanmasıyla sonuçlanabilir.

Ve Teflona Elveda Deyin

Tüm bu kurallara uyduğunuz takdirde alacağınız sonuçlardan o kadar memnun kalacaksınız ki teflonun yüzüne tekrar bakmak istemeyeceksiniz.

Bu yüzden yapışmaz paslanmaz çelik yerine gerçek paslanmaz çelik ürünleri tercih etmeye ve mükemmel pişmiş etlerin tadını çıkarırken tavanızı kolayca temizlemeye bugünden başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*