cam saklama kapları içinde karpuz ve kavun

Mutfakta düzenden onlar sorumlu

Mutfaktaki en önemli yardımcı gereçlerden biri olan saklama kabı, mutfakta ne kadar büyük fayda sağlıyor gerçekten farkında mısınız?

Hayatımızda tartışılmaz bir yeri olan gıdalarımızın temiz ve güvenli bir şekilde korunmasını sağlamasının yanı sıra, mutfaklarda düzenin sağlanmasına da yardımcı oluyorlar.

Gelin, yazımızın devamında saklama kaplarının mutfakta hayatımızı ne kadar kolaylaştırıyor olduklarını birlikte görelim.

1. Gıdaların saklanması daha kolaydır

Saklanması gereken yiyecekleri saklama kabının içerisine koyup, kolayca saklayabilirsiniz. Saklayacağınız gıda “çiğ” ya da “pişmiş” durumda olabilir. Bu fark etmez. Sadece saklama kabının içerisine koyarsınız ve kapağını kapatırsınız. Bu yiyecekler ideal tüketim ömürleri kadar dayanaklılık gösterecektir.

Tabii ki “pişmiş” durumdaki gıdaların ömrünün daha kısa olacağını unutmayın. Genellikle pişmiş gıdaların lezzetli ve sağlıklı bir şekilde tüketilebilmesi için ideal tüketim süresi 14 saati geçmemelidir.

yiyecekler şeffaf saklama kapları içerisinde

2. Buzdolabınız derli toplu kalır

Buzdolabınızın kapağını açın ve dolaptaki gıdaları eğer saklama kapları ile yerleştirseydiniz ne kadar da derli toplu görünecekti hayal edin.

Tabii saklama kapları buzdolabınızın sadece düzenli görünmesini sağlamakla kalmaz. Aynı zamanda daha pratik bir şekilde kullanabilmenize imkan sağlar. Çünkü her bir gıda, kendisi için en uygun miktarda yer kaplar. Bu durum aynı zamanda dolap içerisinde diğer gıdalar için daha fazla kullanım alanının elde edilmesi anlamına gelmektedir.

Ayrıca;

 • Dolabı açtığınızda ihtiyaç duyduğunuz yiyeceğe kolayca erişebilirsiniz.
 • Gıdaların kokuları dolap içerisinde yayılmaz. Bu sayede istenmeyen kokuların önüne geçilmiş olur.
 • Lezzetleri korunur. Birkaç saat sonrasında bile aynı lezzeti almanız mümkündür.
 • “Cam” malzemeden imal edilen saklama kapları şeffaf oldukları için kolayca yiyecekleri kontrol edebilirsiniz.

3. Hijyeniktir ve kolayca temizlenebilir

Gıdaların tüketimi söz konusu olduğunda tabii ki “sağlık” açısından da düşünmemiz gerekiyor. Günümüzde birçok kaynak “plastik” malzemeden imal edilen saklama kaplarının yeteri kadar sağlıklı olmadığını belirtiyor. Ancak genel olarak “kaliteli plastik” ve “cam” malzemeden imal edilen saklama kaplarının gıdaları uzun süre hijyenik şartlarda koruduğunu söylememiz mümkün.

Bu bağlamda “cam” malzemenin ne kadar güvenilir olduğu konusunda elbette ki tüm uzmanlar hemfikir ancak plastik kapları kullanırken de yüksek ısıya maruz kalma, uzun süre kap içerisinde bekletme gibi durumlardan kaçınmanızda fayda var.

Temizlik konusunda özellikle de cam malzemeden imal edilmiş saklama kapları büyük bir avantaj sağlar. Basit bir şekilde yıkanabilir ve tam anlamıyla hijyenik bir şekilde yeniden kullanım için hazır hale getirilebilir.

4. Gerektiği zaman taşınabilir

Saklama kaplarının belki de en önemli avantajlarından birisi de taşınabilir olmasıdır. Pikniğe giderken, ofise ya da okula öğle yemeği götürürken, komşuya ya da akrabaya yemek, tatlı gibi yiyeceklerle sürpriz yapmak istediğinizde ve daha birçok farklı durumda bu kaplar, kapaklı olması sayesinde hayat kurtaracaktır. Üstelik plastik malzemeden üretilen kaplar, cama göre daha hafif yapısı ile çok daha faydalı olacaktır. Bu sayede oldukça uygun fiyatlar dahilinde satın alabileceğiniz plastik saklama kaplarının “taşınabilirlik” yönündeki beklentileriniz doğrultusunda işinize çok yarayacağını söyleyebiliriz.

Farklı ebatlarda satılan taşıma kapları sayesinde; pikniğe giderken ya da uzun yola çıkarken taşıma işlemini nasıl ve ne şekilde gerçekleştireceğinize göre uygun bir ölçüde tercih yapabilirsiniz.

sağlıklı yiyecekler plastik saklama kapları içerisine konmuş

5. Dekoratiftir

Saklama kaplarını bu kadar çekici kılan bir özellikleri de dekoratif olmaları. Bu noktada piyasaya baktığınızda tekdüzesinden cıvıl cıvılına kadar her zevke ve ihtiyaca uygun bir tasarımda saklama kabı bulmak mümkün.

Kullanacağınız gıdaya göre; yeşil, mavi, kırmızı, sarı ya da turuncu renkte; desenli ya da desensiz modeller tercih edilebilir. Hatta onlara dekoratif bir görünüm katan bu çeşitliliklerini bir etiket olarak da kullanabilirsiniz. Mesela belirli türden gıdaları, belirli bir renkteki kabın içerisinde saklamanız size kolaylık sağlayabilir.

Doğru saklama kabı seçimi yapmak önemlidir!

Yazımızın sonuna doğru gelirken doğru saklama kabı seçimine de değinmekte fayda var. Çünkü piyasada saklama kapları araştırması yaptığınız zaman karşınıza birçok seçenek çıkacaktır. Bu seçenekler arasında doğru tercih yaparken yapısal özelliklerini dikkate almanızı öneririz.

Öncelikle yapısının cam ya da plastik olmasının çeşitli avantajları ve dezavantajları vardır.

Uzun süreli kullanım amaçlanıyorsa cam saklama kabı daha ideal bir seçim olacaktır çünkü:

 • Yapısal olarak deforme olmaz.
 • Kalın cam malzemesi sayesinde kolay kolay zarar görmez,
 • Kokuyu tam anlamıyla hapseder,
 • Lezzeti tam anlamıyla korur,
 • Temizlenmesi oldukça kolaydır (isterseniz bulaşık makinesinde de yıkanabilir),
 • Sıvı türden (reçel ve hatta çorba gibi) gıdaları saklamak için de uygundur.

Plastiği ise daha kısa süreli kullanımlar için tercih etmek daha doğrudur çünkü:

 • Zaman içerisinde deforme olur.
 • Cama kıyasla hijyen seviyesi daha düşüktür.
 • Zaman içerisinde hijyenik olma özelliğini daha da yitirir, temizlenmesi zahmetlidir.
 • Ayrıca bulaşık makinesinde yıkanması halinde zarar görecektir.

6. Her ihtiyaca uygun boyut mevcuttur

Son olarak, saklama kabı seçiminde dikkate almanız gereken en önemli yapısal özelliğin “boyutlar” olduğunu söylemeliyiz. Nitekim doğru ebatlarda seçim yaparak, saklama kaplarınızı ve sahip olduğunuz saklama alanını en verimli şekilde kullanabilirsiniz.

Ayrıca saklama kapları “açılma, kapanma” mantığı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Alacağınız kabın kapağının düzgün bir şekilde kapandığından mutlaka emin olun ki yiyeceklerinizin açık kalarak hava almasını engelleyebilesiniz.

Doğru saklama kabını seçme konusunda yardıma ihtiyacınız varsa da Bernardo web sitemizde yer alan birbirinden şık ve kullanışlı saklama kabı modellerini incelemenizi şiddetle öneririz.

1 comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*