bernardo diana royal bone china yemek takımı
Diana 12 Kişilik Royal Bone China Yemek Takımı

Porselen; Zarif, Kırılgan ve Bir O Kadar Şahane!

Maliyetli mutfak gereçlerinden biri olan porselen yemek takımı alınırken ve saklanırken dikkatli, özenli ve bilinçli olmak şart!

Yeni evlenecekler veya hâlihazırda kullanmakta olduğu yemek takımlarını değiştirmeyi düşünenler için porselen yemek takımı seçimi planlı ve iyi düşünülmüş bir şekilde gerçekleştirilmesi gereken önemli bir iş. Her alışverişte olduğu gibi yemek takımı alışverişinde de geçmiş dönemde yapılan alışveriş pek çok tecrübeyi içerisinde barındırsa da bütçe yetersizliği, mevcut alternatiflerin yeterince değerlendirilmemesi veya aceleye getirilen bir alışveriş, gerçekleştirilen yemek takımı seçim sonucunu hüsrana uğratabiliyor.

Bununla beraber bütçeleri aşmayan, sahip olunan stili en iyi şekilde yansıtan, özgün tasarımlara sahip, dayanıklı, kullanım amacına uygun ve estetikten taviz vermeden mükemmel seçimler gerçekleştirmenin de basit birkaç ilkesi mevcut.

Gelin bu birkaç ufak ama önemli detaya yakından bakalım:

1. Bütçe Limitlerinizi Belirleyin

Tıpkı diğer ürünlerin alışverişinde olduğu gibi yeni bir porselen takımı alınırken yapılan en büyük hata bütçe düzenlemesinin yapılmaması. Sonuçta konu her ne olursa olsun ayağı yorgana göre uzatmak önemli.

Tamam, bütçe alım gücü açısından önemli ama sorun sadece bu mu? Elbette değil. Bütçe düzenlemesi yapılmadığı takdirde her ne kadar hayal ettiğiniz porselen yemek takımını aradığınızı düşünseniz de göreceğiniz her model aklınızı çelerek karar vermenizi zorlaştıracak ve bu aşamada ürünün fiyatı dikkat ettiğiniz en son detay olarak kalacaktır. Yani net bir bütçe belirlemek aslında karar verme sürecinizi de kısaltır.

Peki bütçeyi en baştan uygun bir şekilde belirlemezsek neler olabilir? Mesela yüksek fiyatlı ürünler arasından seçim yapma isteğiniz artabilir ve sonuçta ihtiyacınız olan, sizi memnun edecek porselen yemek takımından uzak bir seçim yaparak hem bütçenize hem de zevkinize ağır bir darbe vurabilirsiniz.

Sözün özü, gerek seçim yapacağınız porselen yemek takımı gerekse satın alacağınız diğer çeyizlik ürünler için bütçe ayarlamasının alışveriş öncesinde planlanması öncelikli öneme sahip. Mevcut bütçeniz içerisinden porselen yemek takımı için ne kadar ödeme yapabileceğinizi belirlemenin yanı sıra bütçenizde gösterebileceğiniz esnekliği de bir kural olarak belirleyerek porselen yemek takımı seçimi için ilk adımı atın.

bernardo vintage rose porselen yemek takımı
Vintage Rose 6 Kişilik Porselen Yemek Takımı

2. Sunum ve Saklama İçin En Uygun Boyutları ve Kişi Sayısını Belirleyin

Porselen yemek takımı satın almak istediğinizde satın aldığınız gerecin kullanım amacı ve bu ürünleri nerede muhafaza edeceğini iyi düşünün. Mutfak dolabı veya konsolda porselen yemek takımınızın ne kadar yer tutması gerektiğine karar vermeniz alacağınız ürünün ambalajlı olarak saklanma zorunluluğunu ortadan kaldıracaktır. Ayrıca parçaların boyutları sunumunuz için de öneme sahip olup küçük seçimlerin yemek masalarını doldurmayı başaramadığı gibi gereğinden büyük boyut seçimi yemek masasında hoş bir sunum yapmanızın önünde büyük bir engel olacaktır.

Boyutla birlikte yemek takımınızın kaç kişilik olacağı konusu da baştan almanız gereken bir karar. Aynı anda ne kadar misafir ağırlamanız gerektiğini belirleyerek işe başlayın. Bu aşamayı atlamanız halinde misafirlerinizin bir kısmına farklı yemek takımında servis yapmanız gerekeceğini aklınızdan çıkarmayın. Ki bu da pek hoş bir görüntü yaratmayacaktır.

Kişi sayısı ayrıca saklama koşulları için de önemli bir detay olup gereğinden fazla kişilik porselen yemek takımları alındığında saklamak için çok daha geniş bir alana ihtiyaç duyacağınızı unutmayın.

3. Stilinizi Yansıtan Renk ve Geometrik Şekli Tanımlayın

Bütçe, boyut ve kişi sayısı belirleme aşamalarının ardından renginizi porselen yemek takımına yansıtmanızın zamanı gelir. Mutfak dekorunuz, yemek masanız ve tamamlayıcı aksesuarlarınızı gözeterek seçim yapmanız gereken bu aşamada seçim yapmak zorlaştığında kullanabileceğiniz pratik kabuller bulunmaktadır. Evinizi tutmuş ve mutfak dekorasyonunuzu büyük ölçüde tamamlamış olmanız halinde porselen yemek takımı rengi için endişe etmeniz gerekmezken renk seçiminde zorlanmanız halinde;

  • Beyaz,
  • Kırık beyaz

Tonlarını gönül rahatlığı ile seçebilirsiniz. Stilinizi yansıtmak için porselen yemek takımı seçerken mutfak dekorasyonu ve tamamlayıcı aksesuarların önemli bir rol oynadığını da aklınızdan çıkarmamanızda fayda var.

Porselen yemek takımlarında geliştirilen en estetik çözümlerin başında şüphesiz kare modellerin üretime başlaması gelir. Farklılık yaratmak, özgün olmak ve her yönden kullanışlı bir yemek takımına sahip olmak isteyen modern aileler seçimlerini kare yemek takımlarından yana kullanmaktalar.

Siz de klasikleşen daire modelleri tercih etmek yerine modern ve özgün seçimler yapmak istiyorsanız seçiminizi kare yemek takımlarından yana kullanabilirsiniz.

porselen-yemek-takimi-bernardo-golden-heritage
Golden Heritage 12 Kişilik Yemek Takımı

4. Desenli veya Düz, Nasıl Bir Yemek Takımı İstersiniz?

Stilinizi yansıtırken sadece renginizin değil, desen veya sadelik beklentilerinizin de alışveriş öncesi belirlenmesi gereklidir. Porselen yemek takımlarınızda sade ve tek renk mi yoksa desenli bir model mi aradığınızın kararını mutlaka alışverişe çıkmadan önce verin. Vereceğiniz kararda stilinizin yanı sıra kullanım sıklığı ve kullanımda dikkat edilmesi gereken kuralları göz önünde bulundurmadan seçim yapmayın.

Basit bir örnek ile desenli veya sade modeller arasında karar kılarken neleri göz önünde bulundurmanız gerektiğini anlatmak gerekirse desenli porselen yemek takımı oldukça şık bir seçim olmasının yanı sıra yıkama safhalarında her zaman bulaşık makinesi kullanılamayacağını göz önünde bulundurmanız iyi bir örnektir. Altın ve platin yaldız desenler kullanılan yemek takımlarını uzun süre kullanabilmek için elde yıkamanız gerektiğini yemek takımı seçiminiz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin.

5. Stilinizin Yanında Kaliteden Ödün Vermeyin

Ekonomi ve estetik kurallarını belirlemenin ardından porselen yemek takımlarınızda kaliteden ödün vermeyi aklınıza bile getirmeyin!

Kalitesiz seçimler sizi kısa süre içerisinde kırılma, çatlama veya solan renk/desen nedeniyle mutsuz edecek, kısa sürede yeniden bir yemek takımı alma zorunluluğu ortaya çıkaracaktır. Kaliteli porselen yemek takımı seçimleri ise size uzun ömürlü bir tercih yapma şansı tanıyacaktır.

Kaliteli seçimleri belirleyen etkenlerin başında porselen yemek takımının imalatında kullanılan ham maddeler gelir. Kemik tozu, kaolin, feldispat, suni kemik külü ve kalsiyum karbonat gibi doğal kil ve taşlar kullanılarak imal edilen ve porselenin bir seviye üstü diyebileceğimiz bone china, dayanıklılığın yanı sıra leke tutmama özelliğiyle temizliğe ayırdığınız zamanı oldukça azaltır.

6. Güvenilir Markalarda Aramanızı Yoğunlaştırın

Bernardo gibi porselen yemek takımlarıyla öne çıkan ve trendleri belirleyen markalar bu konuda adeta hayat kurtarıcı bir role sahip. Güvenilir markalar en iyi tasarımcılarla çalışmanın yanı sıra;

  • Yılın trendlerine uygun ürün alternatiflerini,
  • Hammadde seçiminden imalat sürecine kadar büyük titizlikle imal edilmiş ürünleri tüketiciyle buluşturur.

Yukarıda özetlediğimiz ilkeleri takip ederek belirlediğiniz porselen yemek takımı modeli için en güvenilir marka seçimi yapmak istediğinizde Bernardo’nun sofra tasarımındaki uzmanlığı sizin için yol gösterici olacak.

Her zevke hitap eden renk ve desenlerde ürün çeşitliliğinde, yılın en moda çizgilerini ürün portföyünde bulunduran Bernardo, yılların verdiği güveni kalitesinden ödün vermeden en şık modellerle buluşturmaya devam ediyor.

6 kişilik ve 12 kişilik porselen yemek takımı modellerini düzenlediği kampanyalar yoluyla oldukça hesaplı fiyatlarla beğeninize sunan Bernardo, porselen yemek takımı seçiminizde hata yapma riskini ortadan kaldırıyor.

porselen-yemek-takimi-bernardo-dione
Dione 6 Kişilik Porselen Yemek Takımı

7. Kullanım ve Saklama Koşulları Talimatlarına Harfiyen Uyun

Her ne kadar kaliteli porselen yemek takımı satın almış olsanız da kullanım ve saklama koşullarına riayet etmemeniz halinde zamanla yemek takımınızın göz alıcı özelliklerini birer birer kaybettiğine şahitlik edeceksiniz. Bernardo kalitesine güvenerek satın aldığınız porselen yemek takımınızı ömürlük kullanmak için;

  • Altın ya da platin desenli modellerde mikrodalga fırında kullanmamanız, ani ısı değişimlerine maruz bırakmamanız, doğrudan ateşe temas ettirmemeniz ve elde yıkamaya dikkat etmeniz,
  • Desenli modellerde bulaşık makinesinde yıkama gerçekleştirirken jel deterjanlar ve 30 derecede kısa programlar tercih etmeniz,
  • Su lekelerine maruz kalmamak için yıkamanın ardından porselen yemek takımınızı tam kurutarak muhafaza etmeniz,
  • Çizilme ve aşınmaya karşı muhafaza ederken her parça arasına kağıt ayırıcılar kullanmanız ve parçaları minimum ağırlığa maruz bırakmanız yeterlidir.

Yukarıda sayılan birkaç basit yöntem ile Bernardo’nun birbirinden göz alıcı yemek takımları uzun yıllar ve istediğiniz her an sofralarınızı süslemeye devam edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*