bernardo flowery yemek takımı
Bernardo Flowery 12 Kişilik Yemek Takımı ile her mevsimin çiçeklerini masanıza taşıyın.

Mevsimler Birlikte Sofraları Yenilemek Ne Güzel

Mevsim yavaş yavaş bahardan yaza dönerken, yaza uygun sofra tasarımları ile siz de hem sofralarınızı hem de ruhunuzu tazeleyin.

Sofra tasarımlarının kişiye has özellikleri, havası ve ayrı bir hissiyatının olduğundan hareketle insan hayatında kapladıkları yer de sadece özel günler ya da çeyizlik alışverişlerde değil, en salaş günlük kullanımlarda dahi kendini belli eder. Her öğünde aile üyelerini, özel davetlerde ise sevdiklerimizle bizi bir araya getiren sofralar aslında bireylerin kendi stillerini ya da kültürlerini özgürce ifade edebilmeleri için önemli bir yoludur.

Sofralar hayatımızda böylesine sosyalleştirici ve bağlayıcı bir role sahipken, onları mevsimlerle beraber yenilemek de bizce hiç fena fikir değil.

Peki önümüz yazken; karanlık bir kışı ve bir miktar yorucu bir baharı yavaş yavaş geride bırakıyorken soframızda nasıl değişikler yapabiliriz?

Gelin beraber öğrenelim.

Bernardo Flare 12 Kişilik Yemek Takımı
Bernardo Flare 12 Kişilik Yemek Takımı, desenleriyle nostaljik bir hava yayıyor.

Dikkat Edilecek Hususlar

Sofra tasarımları sofranın olduğu mekân, içinde bulunulan mevsim, sofranın ne amaçla tasarlanacağı, tercih edilen renk gibi onlarca farklı detaya göre farklılık gösteriyor. Bu noktada da,

 • Doğru yemek masası ve düzen
 • Şık masa örtüsü ve fark yaratan servisler
 • Masanın dokusu ve rengi
 • Renk uyumu
 • Konsepte uygun bir ışıklandırma (bazen doğal ışık)
 • Farklı renklerde kombinler yapılacaksa renk geçişlerine dikkat edilmesi
 • Masanın üç boyutlu olarak kurgulanması
 • Doygun bir görünüm için sofrada çiçek kullanılması
 • Masanın odak noktasının doğru belirlenmesi
 • Aksesuarların konseptle uyumuna dikkat edilmesi
 • Mevsimsel bir stil tercih edilmesi

Gibi konular da dünya tarafından kabul görmüş önemli detaylar olarak görülebilir.

Sofralarda Bahardan Yaza Şık Bir Geçiş İçin İpuçları

Aslına bakarsanız işin sırrı sofraları bir miktar hafifletmekte saklı.

Ne zaman bir misafir ağırlayacak olsak, isteriz ki yaptığımız tüm hazırlıklar akıllarda yer etsin. Yemeklerimizin lezzetinden soframızın düzenine, salatanın ekşiliğinden peçetenin kıvrımına kadar en küçük detaylarla bile…

Bu noktada sofra kültürüne uygun davranılması da oldukça önem taşırken bazen sofraya samimi bir dokunuş katacak detayların da işin içine girmesiyle de mükemmel sonuca ulaşılıyor.

Malum önümüz yaz ve bunun yanında ramazan davetlerinden bayram sofralarına kadar büyük küçük birçok hazırlık bizi bekliyor. Hal böyle olunca genel anlamda yaza yakışır sofralar hazırlamanın net çizgilerini, küçük detaylarını öğrenmekte fayda var.

kır düğünü için hazırlanmış yemek masası
Küçük romantik kutlamalarınızı, kırmızıya takılı kalmak yerine, renkli güller ve mumların tatlı dokunuşlarıyla hareketlendirebilirsiniz.
(görsel: shutterstock)

Temanız Belli ve Net Olsun

Evet, bahar ve yaz sofraları dedik ama bu mevsimler içinde ne sebeple davetler vereceğiniz belli olmaz. Bir araya gelme sebebiniz bazen bir doğum günü bazen de özlem gidermek olabilir. Bu nedenle, sebebiniz ne olursa olsun kendinize bir tema belirleyerek yola çıkmakta fayda var. Böyle yaparak peçeteler için seçeceğiniz renklerden hazırlayacağınız tatlının süslemelerine kadar her şeye eşsiz bir uyum katabilirsiniz.

Renk Seçiminde Kendinizi Sınırlamayın

Bahar ve yaz dediğimizde akla ilk olarak sarı, pembe, yeşil gibi renkler gelse de aslında bahar her rengin mevsimi. Bu yüzden tonlamalar ve renk dengesi iyi belirlendiği sürece her renk bahar sofranıza uygun olabilir. Pastel ve sakin tonlar kullanmak sofranızın daha hafif bir görüntüye sahip olmasını sağlayacaktır.

Bu açıdan, zıt renklerden muhteşem kombinler yaratabilir ya da bir rengi ton sür ton olarak kullanabilirsiniz. Ve dediğimiz gibi, belirlediğiniz temaya göre bu her renk olabilir. Mevsimi düşününce mercan rengi ve turkuaz, sarı ve mor ya da turuncu ve mor gibi renklerin pastel tonları ile konuklarınızın içini açacak sofralara imza atabilirsiniz.

Zıt renklerin mükemmel uyumuna ve canlılığına hayran olmamak mümkün değil.
(görsel: shutterstock)

Desenlerde Cesur Olun

Çiçekler, kelebekler, kuşlar… Evet mevsimleri göz önünde bulundurunca bunlar da muhteşem tercihler ama geometrinin huzur veren sakinliğini de göz ardı etmemek gerek. Gerek klasik yemek takımlarında, gerek günlük takımlarda gerekse de çay, kahve ve su takımlarında tercihinizi bu yönde yaparak huzurlu ve eğlenceli bir görünümü tek kareye sığdırabilirsiniz.

Ayrıca etnik ve geometrik desenlerin olduğu yemek takımları ya da pastel renklerin dengeli birlikteliğini sunan desenli ya da desensiz modeller de hiç fena fikir değil.

Yemek takımınız kalabalık olmasa da olur. Yeter ki detaylar uyumlu olsun.
(görsel: shutterstock)

Detaylara Takılmak Hayat Kurtarır

Yaz kış sofraların vazgeçilmezi olan küçük, dekoratif detaylar da bu konuda hayat kurtarıcı. Mesela minyatür cam vazolarda çiçekler, küçük mumlukların içine yerleştirilen sevimli mumlar, renkli peçeteler, zarif ve sade runnerlar sayesinde de taze bir hava yakalayabilirsiniz.

Ve Sofra Tasarımında Usta, Bernardo

Mevsimle gelen tazelenme coşkusunu birbirinden özel fırsat ürünleri, %50’ye varan indirimler ve 3 Al 2 Öde kampanyasıyla kutlayan Bernardo, şık sofra tasarımlarını müşterilerine sunarken bahar sofralarına büyük mutluluklar taşıyor. Bernardo sofra tasarımları yemek takımlarından çatal kaşık bıçak takımlarına, kahve fincanlarından birlikte tam bir bütünlük sergileyerek bu bütünlük içinde her detayın da görünür olmasını sağlıyor.

Sofralarınızı Bir Tasarım Uzmanına Teslim Edin

Bernardo, sofralarında harikalar yaratmak isteyen ve bu konuda bir uzmanın yardımına ihtiyaç duyan müşterilerine en ufak detayına kadar planladığı ürünlerle kesintisiz olarak destek veriyor. Sofra tasarımı konusunda en önemli gereçler olarak göze çarpan yemek takımları gerek 12 kişilik gerekse de 6 kişilik seçeneklerle bahar sofralarınızın da yıldızı olmaya devam etmekle beraber, avantajlı paket indirimleriyle de dikkat çekiyor.

Bernardo yemek takımları modası hiç geçmeyen, her tarza uyum sağlayabilen, baharın müjdecisi olan çiçeklerle bezenmiş, özel yemek davetlerinde gösterişli sunumlar yaratabileceğiniz ürünleriyle sofraların 2019 bahar-yaz trendlerini oluşturuyor.

Bernardo Garden (solda) ve Butterfly (sağda) kahvaltı takımları
Gününen keyifli öğünü için Bernardo Garden (solda) ve Butterfly (sağda) kahvaltı takımları mükemmel bir seçenek.

Sadece Akşam Yemekleri İçin Değil Günün Her Anında

Bahara yakışacak hafiflikte sofra tasarımları için sadece yemek takımları özelinde değil çay ve kahve takımları, kahvaltı takımları, çatal kaşık takımları, servis ve sunum ürünleri gibi birçok Bernardo ürünüyle bütünlük sağlayarak sunumlarınızı kendinize özel bir hale getirebilirsiniz. Çünkü her türlü sofra tasarımı için sadece Bernardo size yeter.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*